Al sinds ik het recept voor lemoncurd publiceerde, wilde ik hier eigenlijk al een keer een taart mee maken. Ik ben namelijk dol op de combinatie van zoet en zuur en lemoncurd is daar wat mij betreft perfect voor. In Amerika is Lemon Meringue Pie een grote hit en toen ik de combinatie van zure citroenvulling met zoete meringue eenmaal had geproefd, snapte ik ook wel waarom. Voor mijn verjaardag moest ik een aantal taarten bakken en dat was natuurlijk het perfecte excuus om eindelijk eens met lemoncurd aan de slag te gaan. Het resultaat werd deze citroen-meringuetaart: een taart met een knapperige bodem, een frisse citroenvulling en een flinke laag zoete meringue.
Lemoncurd
Voor deze citroen-meringuetaart maak je eerst een eenvoudig taartdeeg waarmee je de bodem van de taart bekleedt. De citroenvulling maak je vervolgens zelf met onder andere lemoncurd. Heb je dat nog nooit zelf gemaakt, kijk dan vooral even bij mijn recept voor lemoncurd. Juist de frisse, zure citroenvulling heeft wat mij betreft iets zoets nodig om het geheel in balans te brengen en daar is de meringue natuurlijk perfect voor. Je verdeelt de opgeklopte meringue over de afgekoelde taart en geeft hem met een brander een mooi goudbruin kleurtje. Heb je geen gasbrander? Dan kun je de taart eventueel ook kort onder een hete grill zetten. Houd hem dan wel goed in de gaten, want de meringue kan behoorlijk snel kleuren.
De perfecte balans tussen zoet en zuur
Wat ik zo lekker vind aan deze taart, is dat geen van de smaken gaat overheersen. De lemoncurd zorgt voor een frisse, lichtzure smaak, terwijl de meringue juist heel zoet en luchtig is. Samen met de brosse taartbodem krijg je daardoor bij iedere hap verschillende structuren en smaken. Ben je net als ik fan van de combinatie van zoet en friszuur, dan is ook mijn citroentaart met witte chocolade en lemon curd een lekkere om eens te proberen. Het is misschien net wat meer werk dan een standaard cake of taart, maar als je van citroen houdt vind ik het absoluut de moeite waard. En het fijne is dat je de taart grotendeels van tevoren kunt maken. De meringue zou ik wel pas vlak voor het serveren over de taart verdelen en karamelliseren, zodat hij mooi luchtig blijft en je die lekkere goudbruine buitenkant houdt.


Citroen-Meringue taart
Ingrediënten
- 225 gr patentbloem
- 160 gr koude ongezouten roomboter
- 80 gr witte basterdsuiker
- ½ losgeklopt ei
- snufje zout
Voor de vulling:
- 50 gr maïzena
- 130 gr kristalsuiker
- rasp van 3 citroenen
- sap van 2½ citroen
- 250 ml water
- 3 eidooiers
- 60 gr roomboter
- Meringue:
- 3 eiwitten
- 100 gr kristalsuiker
Instructies
- Doe alle ingrediënten voor het taartdeeg bij elkaar in een kom en kneed het net zolang tot alle ingrediënten goed gemengd zijn. Vet vervolgens een bakvorm/springvorm van ± 22 centimeter in met een beetje olie.
- Bebloem je werkblad en rol het deeg uit tot een dikte van ongeveer een halve centimeter. Bekleed de taartvorm met het taartdeeg en prik gaatjes in de bodem. Zet de bakvorm even in de koelkast.
- Was de citroenen en rasp het gele gedeelte van de schil. Doe de citroenrasp samen met het citroensap, het water, de suiker en de maïzena in een steelpannetje. Zet het pannetje op laag vuur en roer dit continu door tot er een dik en semi-doorzichtig mengsel ontstaat. Pauline gaf als tip dat dit dan op behanglijm zou lijken, daar ben ik het wel mee eens.
- Haal de lemoncurd van het vuur en klop de blokjes boter er door. Voeg zodra de boter gesmolten is de eidooiers toe en blijf kloppen tot er een glad mengsel is ontstaan.
- Verwarm de oven voor op 180°C. Schep de lemoncurd in de taartvorm en bak de taart in het midden van de oven in ongeveer 30 minuten af.
- Laat de taart volledig afkoelen en ga dan aan de slag met de meringue. Klop hiervoor de eiwitten stijf en voeg dan beetje bij beetje de suiker toe, tot er glanzende pieken ontstaan.
- Schep de meringue lobbig op de citroentaart en gebruik een brander om de eiwitten wat kleur te geven. Heb je geen brander? Schuif de taart dan een minuut of vijf terug in de oven, maar houd het goed in de gaten.
Ik heb hem gemaakt! Jum! Ook de eerste keer dat zo’n lemon curd bij me is gelukt!
oef heerlijk! ook deze gaat op mijn to-make lijstje:)
Is het normaal niet 50 gram suiker op 1 eiwit?
Ik eet zeer graag meringue. De frisheid van de citroen in combinatie met de meringue zal ongetwijfeld hemels smaken!
Ik heb er weleens meer naar gekeken maar het leek me zo moeilijk! Maar nu ik het zo lees valt het aardig mee. Lijkt me wel heel lekker, zoet maar ook een zuurtje erin!
Oh my! Lemon curd is mijn lievelings en roep al jaren dat ik eens een lemon meringue pie wil eten of maken. Waar gaat het fout? Ik ga hem proberen!
Oeh klinkt heerlijk dit!
Ik moet zeggen dat het niet zo moeilijk klinkt…
Maar ik heb hem vorige week gemaakt en bij mij was het toch niet zo’n succes. Ik had dan ook een ander recept uitgeprobeerd.
Ach volgende keer beter ;). Ik vond het wel heel lekker trouwens dat zure en zoete bij elkaar.
xx Farah
Ik heb dit eigenlijk nog nooit gegeten, maar het ziet er wel erg lekker uit!