De goedheiligman is weer in het land, en dat betekent maar één ding: het is tijd voor kruidige geuren, warme smaken en gezelligheid in de keuken. Zodra de kruidnoten in de winkels liggen, begint het hier alweer te kriebelen om iets lekkers te bakken. Deze Sinterklaas cupcakes met speculaascrème zijn dan ook echt een aanrader in deze tijd van het jaar.
Ze zijn niet moeilijk om te maken, smaken heerlijk kruidig en zien er ook nog eens feestelijk uit. De speculaascrème bovenop maakt ze helemaal af. Zacht, romig en met precies genoeg speculaassmaak.
Mijn jongens waren in ieder geval fan van deze cupcakes. En eerlijk: ik ook. De cakejes zijn luchtig, de topping vol van smaak en dankzij de Schuddebuikjes die erin en erop zitten, krijg je ook nog een fijne crunch bij elke hap. Precies het soort baksel dat bij een kop warme chocolademelk hoort.

Sinterklaas cakejes met schuddebuikjes
De basis van deze cupcakes is een simpel cakebeslag, maar door de toevoeging van koek- en speculaaskruiden en een handvol Schuddebuikjes (of kruidnoten) krijgen ze die typische Sintsmaak. Het deeg is lekker luchtig, en de geur tijdens het bakken alleen al maakt je instant blij.
Om te beginnen klop je boter en donkerbruine basterdsuiker goed luchtig; dat is de sleutel tot een mooie, zachte cake. De bruine suiker geeft de cakejes bovendien een lichte karamelsmaak, wat goed past bij de kruiden. Voeg daarna de eieren één voor één toe. Op die manier blijven de cupcakes straks mooi luchtig in de oven.
Daarna spatel je het zelfrijzend bakmeel, de specerijen en het snufje zout erdoor. Tot slot mogen de Schuddebuikjes of kruidnoten erbij. Dat zorgt niet alleen voor extra smaak, maar ook voor een beetje structuur in de cake. Bij elke hap proef je dan die kruidige, knapperige stukjes. Heel lekker!
Gebruik een ijsschep om de vormpjes te vullen. Dat is de makkelijkste manier om overal ongeveer dezelfde hoeveelheid beslag te krijgen. Bak de cupcakes in zo’n 30 minuten mooi goudbruin en laat ze daarna volledig afkoelen. Pas als ze goed koud zijn, kun je de speculaascrème erop spuiten.
Tip: wil je er echt iets bijzonders van maken? Gebruik dan kleine papieren of siliconen vormpjes met een feestelijk patroon. Rood of goud bijvoorbeeld of met Sintfiguren erop. Zo worden de Sinterklaas cupcakes direct een vrolijk middelpunt op tafel.


Botercrème maken – de basis
Voor de topping gebruiken we geen standaard glazuur of simpele room, maar een luchtige botercrème die op smaak is gebracht met speculaaskruiden. Deze crème is gebaseerd op de zogenaamde flour buttercream (ook wel ‘ermine frosting’), een variant waarbij je eerst een melk-bloemmengsel kookt en dat vervolgens met boter en suiker opklopt tot een romige massa.
Het klinkt misschien wat vreemd, bloem in botercrème, maar het resultaat is echt fantastisch. De bloem zorgt ervoor dat de crème stevig genoeg is om mooi op de Sinterklaas cupcakes te blijven staan, terwijl hij tegelijkertijd zijdezacht blijft.
Je begint met het koken van de melk en de bloem tot een dik mengsel. Het moet zo dik zijn dat een satéprikker er rechtop in blijft staan. Laat dat mengsel volledig afkoelen tot kamertemperatuur voordat je verdergaat. Dat is belangrijk, want als het te warm is, smelt de boter en krijg je een natte crème.
Ondertussen klop je de zachte boter met poedersuiker tot een luchtige massa. Voeg daar de koek- en speculaaskruiden aan toe. Daarna meng je het afgekoelde melk-bloemmengsel erdoorheen en klop je het geheel nog een paar minuten goed door. De structuur verandert dan in een gladde, luchtige crème die perfect spuitbaar is.

Speculaascrème recept
Wat deze botercrème bijzonder maakt, is natuurlijk de smaak. De combinatie van boter, suiker en kruiden is klassiek, maar in deze verhouding precies in balans. De koek- en speculaaskruiden zorgen voor die warme, kruidige ondertoon, terwijl de zachte boter de smaak mooi afrondt. Ik gebruik altijd de koek- en speculaaskruiden van Euroma (no spon). Die zijn namelijk écht kruidig.
Wil je de crème nog iets intenser maken? Voeg dan een klein lepeltje speculaaspasta toe aan het einde van het kloppen. Dat maakt de smaak nog intenser en geeft de crème een lichte karamelkleur. Ook lekker: een snufje kaneel of een scheutje vanille-extract.
De speculaascrème spuit je het makkelijkst op de Sinterklaas cupcakes met een spuitzak. Gebruik een stervormige spuitmond voor mooie, klassieke toefjes of een gladde spuitmond zoals ik heb gedaan voor ‘bolletjes’. Werk ze daarna af met extra Schuddebuikjes of kruidnoten. Die kun je er gewoon bovenop drukken. Voor wat extra feestelijkheid kun je ook wat mini-marshmallows of goudkleurige sprinkles toevoegen.
De cupcakes zien er dan niet alleen leuk uit, ze smaken ook echt naar een typische Sinterklaas lekkernij. Perfect om te eten bij het Sinterklaasjournaal!

Sinterklaas cupcakes met speculaascrème bewaren
Cupcakes met botercrème kun je prima van tevoren maken, maar er zijn een paar dingen om op te letten. Als je de cupcakes gebakken hebt, laat ze dan eerst goed afkoelen voordat je de topping aanbrengt. De cakejes zelf kun je, zonder crème, gerust een dag van tevoren bakken en luchtdicht bewaren.
De speculaascrème kun je ook voorbereiden: bewaar hem in een afgesloten bakje in de koelkast. Klop hem vlak voor gebruik nog even kort door, zodat hij weer luchtig wordt. Daarna kun je hem gewoon opspuiten.
Heb je de cupcakes al helemaal afgemaakt? Zet ze dan in een luchtdichte doos in de koelkast. Daar blijven ze zeker twee dagen goed. Haal ze wel op tijd uit de koelkast voordat je ze serveert; de botercrème smaakt het lekkerst op kamertemperatuur.
Voor de afwerking kun je vlak voor het serveren nog wat extra Schuddebuikjes erop strooien – die blijven dan lekker knapperig.
Bewaar dit recept op Pinterest!
Dit recept opslaan zodat je hem altijd kunt raadplegen als je wilt koken? Bewaar deze foto dan op een van jouw Pinterest borden.


Sinterklaas cupcakes met speculaascrème
Benodigdheden
- muffin bakvorm
- elektrische (hand)mixer
- ijsschep optioneel
- spuitzak met gladde spuitmond
Ingrediënten
Voor de cakejes
- 200 g ongezouten roomboter – op kamertemperatuur
- 250 g donkerbruine basterdsuiker
- 4 eieren
- 200 g zelfrijzend bakmeel
- 1 el koek- en speculaaskruiden
- 1 tl kaneelpoeder
- snuf zout
- 1 handvol Schuddebuikjes of kruidnoten
Speculaas botercrème
- 250 ml melk
- 50 g bloem
- 200 g ongezouten roomboter – zacht
- 200 g poedersuiker
- 2 tl koek- en speculaaskruiden
Extra
- Schuddebuikjes of kruidnoten
Instructies
- Verwarm de oven voor op 180℃ boven- en onderwarmte.
- Bekleed de muffin bakvorm met (siliconen) muffinvormpjes.
- Klop de boter en de basterdsuiker romig en voeg al kloppend een voor een de eieren toe.
- Spatel het zelfrijzend bakmeel, de specerijen, het zout en de Schuddebuikjes door de natte ingrediënten tot een egaal cakebeslag.
- Vul de muffinvormpjes met het cakebeslag. Dit gaat het makkelijkst met een ijsschep.
- Bak de cakejes 30 minuten in het midden van de oven en laat ze volledig afkoelen.
- Doe voor de botercrème de melk en de bloem in een steelpannetje en breng dit al roerend aan de kook. Kook enkele minuten tot een dik mengsel waarin een satéprikker rechtop kan blijven staan.
- Schep het melk- en bloembeslag in een kom, dek deze af en laat het beslag op kamertemperatuur komen.
- Klop ondertussen de zachte boter met de poedersuiker romig en voeg hier de speculaaskruiden aan toe. Voeg het melkbeslag toe en klop het geheel tot een romige botercrème.
- Schep de speculaascrème in de spuitzak en spuit toefjes van de crème op de cakjes.
- Maak af met extra Schuddebuikjes of ander Sintstrooisel.
